Изработка на сайт
Вход

Как се прави шоколад

Ето как се прави шоколад:

Производството на шоколад е сложен и отнемащ време процес.  Ето стъпките през които  минава:

  • Процесът започва с бране на узрелия какаов плод
  • От тях се изваждат какаовите зърна заедно с целулозата с която са зрели и се оставят на слънце да ферментират. Най-добрият шоколад се получава, когато процеса на сушене е с продължителност седем  или повече дни. Съществуват технологии, при които процеса може да се ускори, но тогава получения шоколад е с по-лошо качество.
  •  След като изсъхнат, какаовите зърна се изпичат. Времето за печене зависи от сорта и големината на зърната и  също както при кафето може да повлияе на аромата на шоколада.
  • Следва  пресоване на зърната, което отделя сърцевината от обвивката (все едно се бели ядка) и обвивките се изхвърлят.
  • Някои производители, след пресирането на зърната, изкуствено ускоряват процеса на алкализация на зърната с цел да подобрят аромата и цвета. Шоколатиерите, които правят най-качествения шоколад обаче, разчитат на качеството на зърната и естествените процеси за аромат и цвят.
  • Следва смилане на  отделените от обвивката сърцевини на зърната. Те са с високо съдържание на какаово масло, затова  при покачването на температурата по време на мелене се превръщат в какаов ликьор (какаова маса). След достигане на този етап следва охлаждане.
  • Тук производствения процес се разделя, в зависимост това какъв да бъде  крайния продукт. За да се направи шоколад се отделя известно количество от ликьора, от останалото се извлича какаовото масло което е в него. Останалата полусуха маса се смила и за изходен продукт се получава добре познатото ни какао.
  • Заделеното количество ликьор  се  смесва с какаовото масло за производство на различни видове шоколад, както следва:

Само смесване на ликьор с какаово масло  – в зависимост от количествата   се произвеждат различните  видове шоколад:

               натурален/чист;тъмен/- с минимум 70% съдържание на какао

               млечен- с 30 % или повече % какао

               бял- само 30% или повече  % какаово масло

След което се добавя подсладител, най-често захар заради подобрение на вкуса. Доста често употребявана за подсладител е ванилията (при масовото производство се използва изкуствена ванилия) . Като емулгатор се използва лецитин (обикновено със соев произход).

Шоколадът, който се произвежда за масова употреба обикновено съдържа по-малко какаова маса, а какаовото масло е заменено с растително или друго масло. Което автоматично прави продукта „нешоколад“ . И би трябвало да се класифицира като сладкиш с шоколадов вкус.

 Рафиниране и конширане

Бледнирания , както е описано по-горе шоколад   многократно преминава през рафиниращи валяци, които стриват малките парченца и добива плътно течно състояние. Колкото повече се рафинира шоколада, толкова по мек и гладък става.

За да добие рафинирания шоколад  трябва да се коншира. Той се разбива в специални машини, в които се отстраняват влагата и киселинността му. Нежеланите аромати се неутрализират, а желаните се подсилват. Повече за конширането може да прочетете в публикацията „Конширане на шоколад"

Най-качествения шоколад се коншира минимум една седмица.  След това, готов за темпериране се съхранява в специални контейнери на 46°С.

 

 the-prosses-of-making-chocolate-rs-chocolatier (Large)

 

 

 

 

Как да си направим домашен шоколад
 

 

Как да си направим домашен шоколад
 

Необходими продукти:

250 г сухо мляко
4 с.л. натурално какао
200 мл. вода
220 г кристална захар
100 г масло

Начин на приготвяне:
Смесете в купа сухото мляко и натуралното какао и хубаво разбъркайте, така че да се смесят много добре.Налейте 200 мл. вода в тенджерка, добавете захарта и я сложете на бавен огън на котлона.

 

Бъркайте, докато се стопи. След това добавете маслото

 

Отново разбъркайте, докато се стопи.

 
 

Свалете тенджерката от котлона и изсипете в нея сухата смес от сухо мляко и какао. 

След като хубаво сте я разбъркали, прекарайте шоколада през цедка, за да се уверите, че не са останали никакви бучици.

Налейте в буркани с капак и оставете добре да изстине. 

При добре затворени капаци, шоколадът може да издържи до 2 седмици.


Изгодни оферти за дрехи