Шоколад - полезен или вреден
Всички сме опитвали шоколад и знаем колко е вкусен! Някои казват,че е вреден други - полезен,затова може да прочетете долу:
ШОКОЛАДА ВРЕДЕН ЛИ Е ИЛИ ПОЛEЗЕН?
Шоколадът е бил обвиняван за много вреди. Целта на лекарите била болните да ограничат и напълно да откажат употребата му. От тук идва и лошата му репутация, че провокира нервни кризи, акне, кризи на черния дроб, епилиптичните кризи, болки в главата (тираминът, който той съдържа, може да бъде причина за появата на мигрени).
Има много заблуди около шоколада – както видяхме, той не винаги е бил сладък. Шоколадът може да бъде горчив и дори лют – в Мексико произвеждат дори шоколад във формата на люти чушки. Шоколадът може да бъде в най-различни цветове, бял, зелен и дори лилав. Формите му също са безбройни, зависят само от човешката фантазия. В Деня на мъртвите (религиозен празник подобен на нашата Задушница), децата в Мексико си разменят шоколадови черепчета, на чиито чела са изписани собствените им имена – един странен начин да се преодолее страхът от смъртта, да се споменат мъртвите близки и да се отпразнува карнавалното величие на живота.
ОЩЕ ЗАБЛУДИ ОКОЛО ШОКОЛАДА:
1. От тъмния шоколад не се пълнее
Това не е вярно. Дали ще излапате 100 грама натурален, тъмен, млечен или обогатен със сметана шоколад е все тая, калориите при всички видове са между 520 и 560. Същото количество, което се съдържа в едно нормално ястие. Всеки шоколад се състои от какаова маса, какаово масло и захар. В млечния шоколад има повече мляко на прах или пък сметана. Едно от обясненията за предполагаемия му диетичен ефект е, че той по-бързо засища желанието за шоколад. Освен това тъмният шоколад е и по-здравословен, защото в какаото има вторични растителни вещества, които предпазват от ракови заболявания. Още през XVI в. какаото и шоколадът са били използвани като лекарства, най-вече да се възобнови загубеното тегло или за да се подобри състоянието на кожата, при болни, които са отслабнали рязко. Чрез него се стимулира нервната система и храносмилането. Какаовите терапевтични свойства се отнасяли и за много случаи на анемия, анорексия, хрема, спадане на либидото, температура и др. Днес се използват и в козметични процедури.
2. В шоколада има твърде много кофеин
Оставяме ви сами да прецените – в един шоколад (100 г) се съдържат средно само 30 мг кофеин, а в чаша кафе не по-малко от 180 мг.
3. Шоколадът е много калоричен
В един шоколад се съдържат средно 300-450 калории. А той трудно може да бъде изяден само от един човек и наведнъж.
4. Шоколадът провокира появата на пъпки
Точно обратното – най-новите изследвания показват, че големите количества шоколад дори намаляват пъпките. Това обаче се отнася само до качествените продукти. Ако установите обратен ефект, то той се дължи на някоя от допълнителните съставки, а не на какаото в шоколада. Освен това подобна реакция е строго индивидуална и не може да се изведе като общовалидно правило.
5. Шоколадът разрушава зъбния емайл
Тук става дума за друго – всичко сладко има разрушително въздействие върху зъбния емайл. Т.е. избирайте по-тъмен шоколад (който не съдържа толкова захар) и нещата ще си дойдат на мястото. Зъбната хигиена също е определяща – измивайте си зъбите винаги, след като сте яли нещо сладко.
В самия шоколад дори е открито антисептично вещество, което потиска дейността на бактериите, образуващи зъбния камък. Изследване, проведено в престижната Бостънска политехника (MIT), доказва, че какаото не само не предизвиква кариеси, но и забавя тяхното развитие.
6. Шоколадът съдържа много холестерол
Не е вярно! Какаото е растителен продукт, а холестерол се съдържа само в продуктите от животински произход. Т.е. ако в шоколада ви е добавено повече (сухо) мляко или други мазнини от животински произход, само тогава в него може да има повече холестерол. Но и в този случай не може да става дума за “твърде много”.
7. Шоколадът предизвиква запек
Всъщност той има слабително въздействие. В какаото се съдържа танин – вещество, което регулира работата на червата и спомага за извеждането на шлаката от организма.
8. В шоколада няма никакви полезни вещества
Това, разбира се, не е вярно и не може да бъде вярно за нито една храна! Конкретно шоколадът е богат на витамини от група В, А, калций и калий. Освен това той съдържа и магнезий. Кофеинът, теоброминът и триптофанът тонизират нервната система, а една от съдържащите се в какаото аминокиселини способства за производството на серотонин.
Какаовите зърна съдържат и феноли, които укрепват стените на кръвоносните съдове, т.е. намаляват риска от развитието на сърдечносъдови и бъбречни заболявания, диабет от ІІ тип и дори Алцхаймер. Шоколадът произведен изцяло на растителна основа, не съдържа холестерол. Затова черният шоколад не само не предизвиква, но и може да ни предпази от атеросклероза.